تایید یک روش سریع تر برای تشخیص آلرژی ها توسط FDA

به زودی تست آلرژی‌ها به سادگی تست قند خون خواهد بود. FDA اخیرا به ارائه‌ی یک روش تشخیص پرداخته است که از یک قطره خون برای یافتن یکی از چهار آلرژی متداول استفاده می‌کند و برای این کار تنها هشت دقیقه زمان لازم است.
تشخیص یک کلید است

با غلبه‌ی فناوری بر بهداشت و درمان، نباید از تشخیص پزشکی غافل شد. اهمیت تشخیص سریع به‌اندازه‌ی تفاوت بین مرگ و زندگی است. بر همین اساس سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) به اثبات یک روش جدید پرداخته است که امکان تشخیص سریع آلرژی را تنها با استفاده از یک قطره خون می‌دهد.

این تست پنج سال پیش توسط مؤسسه‌ی فدرال فناوری سوئیس در لوزان (EPFL) توسعه یافت. یکی از زیرمجموعه‌های EPFL به نام Abionic که به توسعه‌ی این روش در سال ۲۰۱۰ پرداخته بود، پلتفرم abioSCOPE را ساخت. این تست کپسول‌های یک‌بار مصرف را وارد دستگاه تست قابل حمل می‌کند که قادر به کشف چهار آلرژی متداول است: سگ‌ها، گربه‌ها و گرده‌های گیاه‌ها و درخت‌های متداول.

آبیونیک

خونی که با یک واکنش‌گر شیمیایی ترکیب شده است، وارد یک صفحه‌ی DVD مانند دستگاه تست می‌شود. این ترکیب مجموعه‌های مولکولی را به‌عنوان واکنش‌های نمونه با بیوسنسورهای کپسول، تشکیل می‌دهد. سپس این مجموعه‌ها با استفاده از یک لیزر تعبیه‌شده کشف می‌شوند. نتایج اولیه فقط در پنج دقیقه روی یک صفحه‌ی نمایش با وضوح بالا ظاهر می‌شوند و نتایج نهایی روی یک کارت حافظه‌ی مجهز به Abionic ذخیره می‌شوند.
یک تست ساده برای یک مسئله‌ی جهانی

با وجود پیشرفت‌های فناوری‌های پزشکی کنونی، شیوع آلرژی‌ها از جمله حساسیت‌های ساده تا حملات کشنده‌تر، کاهش نیافته‌ است. آمار اخیر که توسط آکادمی آمریکایی ایمنی شناسی و آلرژی آسم (AAAAI) اجرا ارائه شده است، نشان می‌دهد بیماری‌های آلرژیک در پنجاه سال گذشته افزایش یافته‌اند و بین کودکان سنین دبستان به ۴۰ تا ۵۰ درصد رسیده‌اند. به گفته‌ی مؤسسه‌ی آلرژی و آسم آمریکا، آلرژی‌ها از جمله آلرژی‌های غذایی و وابسته به بینی ششمین دلیل بیماری‌های مزمن در ایالات متحده به شمار می‌روند.
آلرژی‌ها از جمله آلرژی‌های غذایی و وابسته به بینی ششمین دلیل بیماری‌های مزمن در ایالات متحده به شمار می‌روند

تشخیص سریع‌تر آلرژی‌ها درمان آن‌ها را آسان‌تر و ارزان‌تر می‌سازد و با پیشگیری از واکنش فرد نسبت به ماده‌ی آلرژی‌زا از طریق آنافیلاکسی (یک واکنش آلرژیک جدی بر اساس علائه و نشانه‌ها در فرد تشخیص داده می‌شود)، می‌توان زندگی او را نجات داد.

به گفته‌ی نیکولاس دوراند، مدیر اجرایی Abionic در مجله‌ی EPFL:

۲۵ میلیون فرد بالغ در ایالات متحده از مخاط آلرژیک رنج می‌برند، این تعداد در حال افزایش است. امروزه با abioSCOPE ، که Abionic آن را به عنوان سریع‌تریت تست آلرژی در جهان توصیف می‌کند، امکان کشف حداقل چهار نوع از متداول‌ترین آلرژی‌ها بدون روش‌های تهاجمی و غیرآسوده وجود دارد. علاوه بر این، مدیریت آن آسان‌تر است و نتایج در ۸ دقیقه در دسترس قرار می‌گیرند.

به گفته‌ی دوراند در بیانیه‌ی مطبوعاتی Abionic:

ثبت abioSCOPE توسط FDA و اولین تست آلرژی مرتبط یک شاخص عمده برای Abionic و یک گام نظم‌دهنده‌ی مهم است که اولین مرحله‌ی تجاری‌سازی و ورودی بازار برای این فناوری انقلابی به شمار می‌رود. حال به دنبال ارائه‌ی یک پلتفرم سریع و آسان هستیم که یک تجربه‌ی مناسبت‌تر و تست بهینه‌تر زمانی را برای مبتلایان به آلرژی فراهم کند.

این روش یک گروه فزاینده‌ از تست‌های تهاجمی و سریع را برای بیماری‌های پیچیده و مهلک ترکیب می‌کند. آخرین روش‌های تشخیص در تحقیقات سرطان در زمینه‌ی بیوپسی مایع به ویژه کاربرد تست‌های خون برای رونمایی از علائم رشد تومور، ارائه شده‌اند. یک فناوری مشابه هم برای کشف حمله‌های قلبی توسعه یافته است. Abionic هم تست‌های سریعی را برای کم‌خونی فقر آهن و همینطور مسمومیت‌های عفونی (یک عفونت زخمی جدی) با استفاده از پلتفرم abioSCOPE خود ارائه می‌کند و از سویی در حال توسعه‌ی سیستمی برای شناسایی آسم است.

انتظار می‌رود تست آلرژی abioSCOPE که در حال حاضر در اروپا مجوز گرفته است، از سال ۲۰۱۸ وارد بازار آمریکا شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *