چگونه یک برند ثبت کنیم؟

ثبت برند : امروزه سرمایه داران بسیاری تصمیم به ثبت برند می گیرند و قصد دارند شانس خود را در تجارت محک بزنند. طبیعتا برای آنکه برند خود را به ثبت برسانید نیاز به طی مراحل لازم در این زمینه خواهد بود. هر برندی امکان انتخاب شدن برای شروع یک کسب و کار را نخواهد داشت و باید توسط کارشناسان این حوزه بررسی و تایید شود.

ثبت برند

پس از آن سرمایه گذار قادر به راه اندازی تجارت خود از طریق شرکت های مختلف خواهد بود. زیرا دیگر مانعی برای تاسیس شرکت در مقابل او وجود ندارد. به همین منظور قصد داریم تمامی نکات مربوط به ثبت برند را برای شما توضیح دهیم. اگر برای کسب اطلاعات در این زمینه مشتاق هستید، تا پایان متن با ما همراه باشید.

برند تجاری چیست؟

یکی از متعددترین سوالاتی که در زمینه ثبت برند پرسیده می شود این است برند چیست؟ در پاسخ به این سوال باید با مفهوم برند آشنا شوید. برند به هر گونه علامت یا نشان گفته می شود که شما و شرکتتان را به دیگران می شناساند. یعنی پس از آنکه برندی را برای شرکت خود برگزیدید، دیگر تمامی کسب و کار و موفقیت و ضررهای شما با برند بیان خواهد شد.

به همین دلیل ارزش برند و به ثبت رساندن آن بسیار زیاد است. علاوه بر این برند زمانی بیشتر اهمیت خود را نشان می دهد که قصد تمایز از رقبای خود را در حوزه تجارت داشته باشید. تصور کنید برندی وجود نداشت و هر کس محصولات شرکت خود را بی هیچ نشانی وارد بازار می کرد. در این صورت چگونه ارزش و کیفیت آن برای مشتریان و کاربران محصولات شما قابل تشخیص بود؟ بدین منظور بهتر است از کارشناسانی بهره بگیرید که در این حوزه تجربه دارند تا هر چه سریعتر پله های موفقیت را یکی پس از دیگری طی کنید.

شرایط برند تجاری برای تایید توسط کارشناسان

برند تجاری هر گونه نشان یا اسمی را که مغایر با فرهنگ اسلامی و قوانین کشور نباشد را شامل می شود. برای آنکه برند خود را ثبت کنید باید مراقب باشید که نامی همچون دیگر شرکت ها را برای شرکت خود انتخاب نکنید. همچنین استفاده از علائم یا اسامی گمراه کننده موجب عدم تایید برند شما برای شروع یک کسب و کار موفق خواهد شد. بنابراین اگر تمایل دارید در ابتدای ورود به حوزه تجارت با هیچ بن بستی مواجه نشوید، سعی کنید برند خود را کاملا منحصر به فرد و بی بدیل انتخاب کنید.

مراحل ثبت برند شامل چه مواردی می شود؟

برای آنکه قادر به ثبت برند مدنظر خود باشید، می بایست مراحلی را طی کنید. درواقع برند شما ابتدا باید توسط کارشناسان مخصوص و مرتبط با این حوزه بررسی و تایید شود. در این صورت امکان ثبت برند برای شما وجود خواهد داشت. به همین دلیل نیز بنا داریم تمامی مراحل ثبت برند را برای شما بیان کنیم. در صورت تمایل به کسب اطلاعات در این زمینه پیشنهاد می دهیم تا پایان متن ما را همراهی کنید.

تکمیل اظهارنامه

در مرحله اول بایستی نوع مناسب اظهارنامه را برای ثبت برند خود انتخاب کنید. سپس برای تکمیل آن هر اطلاعاتی که نیاز است را در بخش تعیین شده وارد کنید. اظهارنامه در ثبت برند شما و آینده کسب و کار بسیار تاثیرگذار است. به همین دلیل تمامی دقت خود را در حین پرکردن فرم به کار بگیرید. سوالی که ممکن است برای شما پیش آید این است که اظهارنامه چیست و وجود آن برای ثبت برند چه لزومی دارد؟ اظهارنامه فرمی بسیار مهم برای ثبت شرکت به شمار می‌ آید؛ زیرا تمامی درخواست های سرمایه گذاران در شرکت در این فرم درج خواهد شد. همانطور که می دانید بیشتر شرکت ها از چندین سهامدار تشکیل شده اند که طبیعتا هر یک از آن ها داعی حق و حقوق خود نیز هستند. به همین دلیل اظهارنامه به عنوان مدرکی فوق العاده ارزشمند محسوب می شود که در زمان های خاص به سهامداران کمک خواهد کرد. این فرم کاملا رسمی است و ارزش قانونی دارد.

مشخصات صاحب برند شرکت

در مرحله دوم فردی که به عنوان مالک برند محسوب می شود، باید اطلاعات شخصی خود را در بخش مربوطه وارد کند. در این شرایط تفاوت شخص حقیقی و حقوقی مشخص می شود که بعدا به توضیح نقش آن ها و نوع فعالیت هر یک خواهیم پرداخت. علاوه بر این در صورت استفاده از وکیل برای پیشبرد کارهای خود می بایست مشخصات او را نیز در بخش تعیین شده وارد کنید.

اطلاع از تایید برند

پس از آنکه مدارک موردنیاز در سامانه را تکمیل کردید، بایستی توسط کارشناسان مربوطه برسی شود. این کار مدتی طول می کشد و سپس نتیجه اعلام خواهد شد. در صورتی که بخواهید از نظر کارشناسان اطلاع یابید، باید وارد سامانه شوید و نتیجه ثبت برند خود را چک کنید.

نکته مهم

یکی از مواردی که باید از آن اطلاع داشته باشید زمانی است که برند مدنظر خود را براساس قوانین تعریف شده انتخاب نمی کنید. در این صورت با وارد کردن نمونه برند خود در سامانه مالکیت و بررسی کارشناسان، برند شما رد خواهد شد. اما این تنها مشکلی نخواهد بود که با انتخاب اشتباه برند به وجود می آید. اگر برند مدنظر شما توسط کارشناسان تایید نشود، از اعتبار شرکت شما در آینده کاسته خواهد شد. هر چند که برند بعدی دقیقا طبق قوانین مورد تایید سامانه باشد.

پرداخت هزینه ثبت برند

پس از آنکه تمامی مدارک و مستندات لازم را برای ثبت برند وارد سامانه کردید، نوبت به پرداخت هزینه می‌رسد. در صورتی که شخص حقیقی یا حقوقی باشید، هزینه های تعیین شده با یکدیگر تفاوت خواهد داشت.

دریافت شناسه اظهارنامه

با ارائه هزینه های موردنیاز برای ثبت برند قادر خواهید بود وارد مرحله بعدی شوید. شناسه اظهارنامه شرکت پس از تایید برند مدنظر شما، توسط سامانه تحویل داده می شود. پس از این کار آدرسی در صفحه نمایش داده می شود. سرمایه گذار با امضای فرمی که توسط کارشناسان تایید شده است، تا حدی مراحل لازم را طی می کند. پس از آن باید مدارک برابر شده با اصل را به آدرس نشان داده شده بفرستید. فراموش نکنید که فیش مدارک نیز به عنوان مکمل آن ها نیاز خواهد بود.

چه مراحلی باید بعد از ارائه مدارک ثبت برند انجام شود؟

زمانی که تمامی مدارک موردنیاز را به سامانه ثبت برند فرستادید، باید منتظر بررسی کارشناسان بمانید. درواقع این کار به عنوان آخرین مرحله ثبت برند به شمار می رود. زیرا نتیجه نهایی کارشناسان در زمینه تایید برند شما مشخص خواهد شد.

پس از گذشت زمان، کارشناسان مربوطه نظر خود را مبنی بر رد یا تایید برند شما اعلام خواهد کرد. در صورتی که برند شما با موفقیت به ثبت برسد، در سامانه تمامی اعمالی که باید بعد از آن انجام دهید، به اطلاعتان خواهد رسید. البته این در حالی است که هیچ ایرادی در برند انتخابی شما نباشد.

اگر یکی از قوانین مندرج برای انتخاب برند را رعایت نکنید، برند شما برگشت خواهد خورد. در این صورت بایستی برای انتخاب مجدد برند اقدام کنید. بایستی مبلغی را برای اثبات نهایی برند خود به سامانه واریز کنید تا مراحل ثبت به درستی تمام شود. با گذشت یک ماه از تایید برند انتخابی شما، قادر خواهید بود نام آن را در سامانه ببینید.

یعنی شما به طور رسمی وارد حوزه تجارت و کسب و کار خواهید شد. برخی از افراد نمی دانند در مدت زمان یک ماه چگونه از ثبت کامل برند خود مطمئن شوند. بدین منظور پیگیری سازمان مربوط به ثبت اسناد با کد ارائه شده برای برند شما به راحتی انجام خواهد شد.

ثبت برند در روزنامه های رسمی چگونه ممکن است؟

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که پس از تایید برند باید چه کارهایی را انجام داد؟ در این مرحله نوبت به انتشار برند در روزنامه های رسمی و شناساندن آن به مردم می رسد. در این زمینه می بایست برند انتخابی خود را همراه با نام و محصولاتی که قصد دارید در شرکت خود به فروش رسانید، در روزنامه های رسمی بیان کنید. درواقع با این کار مردم را از آینده برند خود آگاه خواهید کرد و جذب مشتری از همین زمان آغاز خواهد شد.

لازم به ذکر است که این مرحله علاوه بر شناساندن برند شما به دیگران، برای اطلاع کارشناسان از صداقت شما در ارائه برند نیز خواهد بود. در صورتی که برند شما در روزنامه ها درج شود و کسی با عنوان جعل نام از شرکت دیگری شکایتی به دادگاه ببرد، باید با اعتبار خود در آینده کاری به طور کامل خداحافظی کنید. زیرا با اطلاع کارشناسان از این قضیه در کنار عدم تایید برند، صداقت کاری شما نیز به خطر می افتد.

بنابراین تمام تلاش خود را بکنید تا اشتباه یا تقلبی در انتخاب نام یا طرح برند پیش نیاید. بدین منظور بهترین راه استعلام نام انتخابی شما از طریق وکیل خواهد بود. وکلا با انجام پیگیری های لازم از بروز چنین مشکلات خطرسازی در آینده به خوبی جلوگیری خواهند کرد.

روش ثبت برند در روزنامه رسمی

سامانه ای در این باره طراحی شده است که شما را مرحله به مرحله برای ثبت برند و همچنین پرداخت هزینه ها پیش می برد. پس از آنکه وارد سایت شدید، باید روی بخش ثبت نام کلیک کرده و شماره تلفن همراه خود را در آن بخش درج کنید.

پس از آن اگر قصد دارید نسخه روزنامه که برند شما در آن ثبت شده است را دریافت کنید، بایستی کد پستی و آدرس خود را در بخش تعیین شده وارد کنید. در این مرحله وارد صفحه شخصی خود خواهید شد. توسط سامانه شماره 18 رقمی به شما داده می شود که باید همراه با اطلاعات کارت بانکی در محل مشخص شده وارد کنید.

در این صورت رمزی در اختیار شما قرار می گیرد که با استفاده از آن قادر خواهید بود در هر زمان از مراحل طی شده برای ثبت برند خود آگاه شوید. در این شرایط دیگر نیازی به مراجعه حضوری برای کسب اطلاعات نخواهد بود. نتیجه ای که از ثبت برند در آگهی ها به دست شما خواهد رسید، چند حالت دارد که در ادامه به توضیح درباره آن ها خواهیم پرداخت.

نتایج درج آگهی ثبت برند در روزنامه رسمی

زمانی که آگهی ثبت برند خود را در روزنامه درج می کنید، چندین حالت مختلف پیش می آید. در یکی از این حالات نتیجه دریافتی از ثبت را به شما ارائه می دهد. این پیام در صورتی برای شما فرستاده می شود، که هنوز نسبت به پرداخت هزینه لازم در زمینه ثبت آگهی اقدام نکرده اید. به همین دلیل باید فورا برای پرداخت هزینه اقدام کنید.

در حالت دیگر اگر با پیامی به شکل آمادگی برای ارسال روبه رو شدید، یعنی هزینه به طور کامل پرداخت شده است. البته توجه داشته باشید که برخی اوقات هزینه توسط شما پرداخت می شود، اما با مشکلات بانکی مواجه خواهد شد. بنابراین توصیه می کنیم پس از پرداخت هزینه حتما نتیجه تراکنش خود را پیگیری کنید. به منظور درج آگهی بایستی امضاهایی توسط کارشناسان انجام شود.

اگر این امضا در زمان موردنظر صورت نگیرد، پیام عدم امضا و در مرحله انتشار را دریافت خواهید کرد. همچنین اطلاع رسانی با پیام مذکور در صورتی به دست شما خواهد رسید، که هنوز انتشار آگهی انجام نشده است. زمانی هم وجود دارد که آگهی انتشار یافته است، اما همچنان امضایی صورت نگرفته باشد.

اهمیت این امضا برای افزایش اعتبار برند شما نیاز خواهد بود. زیرا پس از ثبت برند در آگهی ها باید نسخه لازم همراه با امضا را تحویل بگیرید که نشان از طی مراحل ثبت خواهد داشت. در حالت تکمیل یافته باید آگهی به ثبت رسیده باشد و امضای موردنیاز نیز انجام شود.

پس از ثبت برند در روزنامه رسمی چه خواهد شد؟

در صورتی که برند خود را با موفقیت در روزنامه های رسمی درج کردید، باید منتظر نتیجه این کار بمانید. پس از آنکه حدودا 5 روز از ثبت آگهی در روزنامه گذشت و هیچ شکایتی از برند انتخابی نشد، نام شرکت شما با موفقیت به ثبت رسیده است. اگر قصد دارید مدرکی از ثبت برند خود در دست داشته باشید، بهتر است فایل پی دی اف برند را دانلود کنید.

همچنین با درج نهایی برند در آگهی های روزنامه، نسخه ای به صورت الکترونیکی در سامانه مربوطه قرار می گیرد. علاوه بر این برای دسترسی به نسخه کاغذی برند انتخابی خود، بایستی به طور حضوری به مراجعه کنید یا درخواست خود را از طریق پست به سازمان ثبت برند یا پورتال روزنامه رسمی در کشور به ثبت رسانید.

این را بدانید که برای تکمیل فرآیند ثبت برند حتما نیاز به درج در روزنامه خواهد بود. در غیر این صورت عواقب صورت گرفته در آینده کاری کاملا بر گردن شماست و باید آن را بپذیرید. اگر پس از ثبت برند به طور کامل تصمیم به درج در آگهی های رسمی کشوری نگیرید و مشکلی در آینده پیش بیاید، دفاتر پستی به هیچ عنوان مسئولیتی را در قبال این مشکل برعهده نخواهند گرفت.

مدارک لازم برای ثبت برند

پیش از آنکه درباره مدارک مربوط به ثبت برند توضیح دهیم، این را بدانید که این مدارک برای دو شخص حقیقی و حقوقی کاملا متغیر خواهد بود. در حوزه تجارت شخصیت هایی وجود دارند که به آن‌ ها اشخاص حقیقی و حقوقی گفته می شود. این اشخاص در کلیت ماجرای ثبت برند مشابهت هایی با یکدیگر دارند، اما تفاوت آن ها علاوه بر نوع کسب و کار، مدارک موردنیاز برای ثبت برند را نیز شامل خواهد شد.

اشخاص حقیقی در حوزه تجارت به تاسیس شرکت برای رسیدن به اهداف خود نیاز ندارند. این در حالی است که اشخاص حقوقی باید حتما به طور قانونی برای ورود به کسب و کار تجاری اقدام کنند. بنابراین در این بخش قصد معرفی مدارک مهم برای ثبت برند تجاری را داریم. در صورتی که به افزایش آگاهی خود در این زمینه علاقه مند هستید، ادامه متن را از دست ندهید.

مدارک شناسایی

ابتدا لازم است تمامی مدارک شناسایی خود را برای ثبت در سامانه آماده کنید. اگر جزو اشخاص حقیقی به حساب می آیید، تنها کپی شناسنامه و کارت ملی کفایت می کند. برای اشخاص حقوقی باید تمامی مدارک کسانی که در شرکت حق امضا دارند، تهیه و ثبت شود. در صورتی که برای کارهای خود در شرکت از وکیلی کمک می گیرید، باید مدارک او را نیز در کنار مدارک شناسایی خود وارد سامانه کنید. البته زمانی این کار نیاز خواهد بود که به وکیل خود حق امضا داده باشید.

انتخاب برند به همراه نمونه

نام یا نشانی که برای برند خود انتخاب می کنید در تهیه مدارک شما برای ثبت آن دخیل است. به طوری انتخاب اسامی لاتین یا عربی به عنوان برند شرکت، نیازمند فراهم آوردن کارت بازرگانی برای ثبت خواهد بود. برای آنکه برند خود را در اختیار کارشناسان مربوطه برای بررسی های لازم قرار دهید، نیاز به نمونه ای از برند مدنظر شما خواهد بود. بدین منظور ملزم به فراهم آوردن نمونه گرافیکی برند خود خواهید بود.

مجوز فعالیت و تعیین حوزه کاری

برای آنکه کسب و کار خود را راه اندازی کنید، قطعا نیاز به مجوز در حوزه کاری شرکت خواهید داشت. به همین دلیل هنگام ثبت برند باید مدرک دال بر اخذ مجوز شرکت را آماده کنید. زمانی که برای ثبت برند تصمیم قطعی گرفته اید، یعنی می دانید که در حوزه ای تصمیم به کار دارید. برای تکمیل مدارک خود لازم است تمامی اسناد مربوط به حوزه کاری خود را به سامانه ارائه دهید. یعنی اگر قصد دارید در زمینه پزشکی، واردات و مواردی از این دست کسب و کاری را راه اندازی کنید، وجود مدارکی که این موضوع را نشان دهد لازم خواهد بود.

پرداخت هزینه ثبت برند

همانطور که قبلا نیز بیان کردیم برای اشخاص حقیقی و حقوقی تفاوت هایی در ثبت برند و گردآوری مدارک وجود خواهد داشت. یکی از این موارد میزان هزینه تعریف شده برای ثبت برند به حساب می آید. در ادامه به بیان میزان هزینه پرداختی برای هر یک از اشخاص خواهیم پرداخت. در صورتی که در این زمینه کنجکاو هستید، ادامه متن را از دست ندهید.

هزینه ثبت برند چقدر است؟

ثبت برند با مراحل تقریبا طولانی همراه است. به همین دلیل گذراندن تمام این مراحل بدون بروز مشکل برای آنکه چیزی از اعتبار کاری شما کم نکند، بسیار اهمیت دارد. در کنار ارائه مدارک گوناگونی که برای ثبت برند نیاز خواهد بود، هزینه هایی باید پرداخت شود. به عنوان مثال هزینه مربوط به ثبت اظهارنامه، به ثبت رساندن برند، به تاخیر افتادن تمدید ثبت برند و مواردی از این قبیل را باید به حسابی که سامانه در اختیار شما قرار می دهد، واریز کنید. این هزینه ها در دو صورت متغیر خواهند بود. یکی برای اشخاص حقیقی و حقوقی است و در مورد دیگر برای تعداد طبقاتی که قصد دارید به شرکت خود اضافه کنید. در این بخش قصد داریم تمامی هزینه های لازم برای ثبت برند را به شما توضیح دهیم. در صورت تمایل تا پایان ما را همراهی کنید.

هزینه های مربوط به ثبت برند اشخاص حقوقی

همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم اشخاص حقیقی و حقوقی با یکدیگر تفاوت هایی دارند که برای ثبت برند نیز این وجه تمایز شامل حال آن ها خواهد شد. پرداخت هزینه جزو اصلی ترین موارد برای تکمیل مراحل ثبت برند اشخاص حقوقی خواهد بود.

تنظیم اسناد و ثبت اطلاعات

در ابتدا باید اسنادی در راستای به ثبت رسیدن برند مدنظر شما تنظیم و آماده شود. به طبع این کار نیازمند پرداخت مبلغی خواهد بود که در کنار به وجود آوردن حساب کاربری، ارزش بسیاری دارد. بدین منظور حدود هزینه ای که در نظر گرفته شده است، 155 هزار تومان خواهد بود. علاوه بر این برای وارد کردن اطلاعات شخص حقوقی در سامانه اداره مالکیت معنوی نیز باید به طور تقریبی مبلغ 175 هزار تومان پرداخت شود.

درج اظهارنامه

اظهارنامه که از ارزش حقیقی آن برای ثبت برند و تاسیس شرکت پیش تر مطلع شدید، بایستی همراه با هزینه ای تعریف شده در سامانه درج شود. نکته ای که باید در این باره مدنظر قرار دهید، میزان طبقات شرکت شما خواهد بود که در هزینه پرداختی تاثیرگذار است. در ازای هر کدام از طبقاتی که برای شرکت خود برگزیده اید، هزینه ای به میزان 40 هزار تومان باید در سامانه درج کنید.

حق ثبت

برندی که توسط شما انتخاب شده است، باید به طور قانونی ثبت شود. در این باره نیاز است هزینه مصوب شده برای حق ثبت برند را پرداخت کنید. حق ثبت نیز همچون هزینه ای که برای ثبت اظهارنامه پرداخت می کنید به ازای هر طبقه مازاد تغییر خواهد کرد. بیشتر افراد به دلیل عدم آگاهی از میزان هزینه لازم برای این کار، در ثبت برند با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند که برای آینده شرکت زیان بار خواهد بود. حقی که برای ثبت برند در هر طبقه نیاز به پرداخت دارد، حدود 240 هزار تومان تعیین شده است.

حق وکیل

یکی از مفیدترین کارهایی که در زمینه ثبت برند قادر به بهره گیری از آن خواهید بود، استفاده از وکیل است. وکیل به طور قطع در پیشبرد سریع تر کارها با در نظر داشتن قوانین مصوب شده بسیار راهنمای خوبی خواهد بود. در صورتی که از وکیلی در این باره کمک می گیرید، باید حق ادا شده به او را نیز در سامانه بیان کنید.

هزینه ثبت برند در روزنامه های رسمی

زمانی که برای ثبت برند خود اقدام کردید و تمامی اطلاعات لازم در سامانه به درستی درج شد، نوبت به ثبت آگهی آن در روزنامه می رسد. بدین منظور باید دو بار برند خود را در روزنامه آگهی کنید. هزینه ای که برای این کار باید بپردازید، به یک میزان خواهد بود. در این زمینه هزینه تعریف شده حدود 230 هزار تومان است که در هر بار آگهی کردن برند خود باید نسبت به پرداخت آن اقدام کنید.

در صورتی که این کار را انجام ندهید، برند شما به دیگران معرفی نمی شود و درواقع یکی از مهم ترین کارها را برای ثبت برند خود انجام نداده اید. در این شرایط کارشناسان باید از صداقت شما در انتخاب برند مطمئن شوند. با ثبت برند خود در روزنامه ها این اطمینان را به آن ها خواهید داد که شما در کار خود صداقت دارید. در غیر این صورت هر گونه مشکلی که در آینده برای شرکت شما پیش آید و علت آن برند انتخابی باشد را باید به تنهایی حل کنید.

هزینه پیک

یکی دیگر از هزینه هایی که به عنوان آخرین مرحله در ثبت برند به شمار می رود، مبلغ پرداختی به پیک خواهد بود. زمانی که برند شما با موفقیت به ثبت رسید، بایستی نسخه کاغذی آن را نیز دریافت کنید تا مدرکی دال بر برخورداری از برند شرکتی خود داشته باشید. به همین دلیل پیکی که برای شما این نسخه را خواهد آورد، هزینه ای را دریافت می کند که اغلب حدود 80 هزار تومان خواهد بود.

پس از این کار دیگر شما به عنوان یک شخص حقوقی دارای برندی منحصر به فرد و استثنایی خواهید بود که با تلاش خود قادر خواهید بود روز به روز بر موفقیت های خود بیافزایید. البته این موضوع در صورتی ممکن خواهد بود که تمامی مراحل را به درستی و بدون بروز هیچ مشکلی انجام دهید.

هزینه های مربوط به ثبت برند اشخاص حقیقی

همانطور که قبلا نیز بیان کردیم کسانی که نسبت به ثبت برند و تاسیس شرکت اقدام می کنند، به دو دسته حقیقی و حقوقی تقسیم می شوند. در عنوان قبلی به بیان توضیحات لازم درباره هزینه های پرداختی اشخاص حقوقی پرداخته شد. در این بخش بنا داریم درباره اشخاص حقیقی این هزینه ها را بررسی کنیم.

  • هزینه تنظیم اسناد و ثبت اطلاعات: حدود 155 هزار تومان.
  • هزینه وارد کردن اطلاعات در سامانه ثبت برند: حدود 175 هزار تومان.
  • هزینه به ثبت رساندن اظهارنامه در صورت انتخاب هر طبقه: حدود 20 هزار تومان.
  • حق ثبت برای هر طبقه: حدود 150 هزار تومان.
  • حق امضای دفاتر و ادارات پستی: حدود 270 هزار تومان.
  • هزینه درج برند انتخابی در روزنامه های رسمی برای دفعات اول و دوم: حدود 230 هزار تومان.
  • هزینه پیک: حدود 80 هزار تومان.

ثبت برند بین الملل چیست؟

ثبت برند در حالت کلی دارای دو حالت ایرانی و بین المللی خواهد بود. در صورتی که قصد این کار را داشته باشید، می بایست تمامی شرایط ثبت برند در کشور مقصد خود را بدانید. زمانی این اتفاق خواهد افتاد که شخص سرمایه گذار تصمیم به تاسیس شرکت در کشورهای خارجی می گیرد. در این صورت به طبع نباید با مدارک و مراحل ثبت برند در کشور ایران برای تاسیس شرکت در کشورهای دیگر اقدام کرد. حتی برخی از قوانین در کشورهای دیگر برای ثبت برند کاملا متفاوت است و قادر به انتخاب برخی از علامات و نشانه ها هستید که در ایران امکان آن وجود ندارد. به ثبت برند در کشورهای دیگر، ثبت مادرید نیز گفته می شود که در این شرایط باید به صورت بین المللی برای ثبت برند خود اقدام کنید.

ثبت برند بین الملل چگونه است؟

زمانی که برای ثبت برند مادرید تصمیم می گیرید، بایستی ابتدا رضایت کشور خود را بدین منظور جلب نمایید. این درست است که برند انتخابی شما باید براساس قوانین کشور مقصد باشد، اما باید به صورت ملی نیز اجازه ثبت برند در کشور دیگری به شما داده شود. در این شرایط نیز بایستی اظهارنامه ای را تنظیم کنید که تمامی حق و حقوق سهامداران در آن درج شده باشد.

تمامی محصولاتی که تمایل دارید با نام برند خود در کشور مقصد تولید و به فروش برسانید، باید به طور کامل بیان شود. توجه داشته باشید که فقط باید در کشور مبدا خود محصولات شرکت خود را بیان کنید. طبقه بندی و تمامی امور دیگری که مربوط به شرکت شما خواهد بود، در کشور مقصد انجام خواهد شد.

پس از آنکه تمامی امور لازم در زمینه ثبت برند مادرید را در کشور خود انجام دادید، بایستی کشورهایی که در این باره به شما جواز کسب می دهند را بررسی کنید. ممکن است شما در جستجوی کشوری باشید که با ایران مراوداتی ندارد و از این بابت شما را حمایت نخواهد کرد. به همین دلیل بایستی 85 کشوری را که به شما اجازه ثبت برند را می دهند، مشاهده کرده و نسبت به انتخاب یکی از آن ها اقدام کنید.

مدارک لازم برای ثبت برند بین الملل شامل چه مواردی می شود؟

برای آنکه ثبت برند شما در کشور مقصد با موفقیت انجام شود، باید درخواستی مبنی بر ثبت برند را به سازمان مربوطه در کشور مقصد ارسال کنید. پس از این کار بایستی منتظر نتیجه درخواست خود بمانید. در صورتی که کشور مقصد با پیشنهاد شما موافقت کرد، نوبت به طی مراحل دیگر می رسد. در مرحله دوم معرفی نامه ای با مضمون مشخصات تمام سهامداران شرکت که تمایل به ثبت برند دارند بایستی تنظیم شود. همچنین به امضای تمامی مدیران در معرفی نامه نیاز خواهد بود. علاوه بر موارد مذکور بی تردید نیاز به مدارک شناسایی سهامداران و تمامی مدیران نیز برای ثبت برند در کشور مقصد خواهد بود. بنابراین کپی مدارک شناسایی تمامی اعضا را به طور دقیق تهیه کنید و برای سازمان ثبت برند در کشور مدنظر خود بفرستید. کارشناسان آن سازمان با بررسی های لازم درباره نام و مشخصات افراد درخواست دهنده، نتیجه ثبت برند را به شما خواهند داد. بهتر است بدانید که فقط مدارک شناسایی شما که سهامدار شرکت محسوب می شوید، نیاز نیست. می بایست تمامی مدارک کسانی که حق امضا در شرکت دارند یا به عنوان مدیر استخدام شده اند نیز برای سازمان کشور مقصد خود بفرستید.

نکته

به دلیل مسافتی که باید برای رسیدن به کشور مقصد طی کنید، بهترین راه کمک گرفتن از وکیل خبره در این باره خواهد بود. زیرا به شما راه و چاه کار را نشان می دهد و شرایط کشور مقصد را به طور کامل برای شما شرح خواهد داد. بنابراین در طول انجام امور خود با هیچ مشکلی روبه رو نخواهید شد. علاوه بر مدارکی که باید برای سازمان ثبت برند کشور انتخابی خود بفرستید، فرم هایی را نیز باید پر کنید. در صورتی که از این فرم ها و نحوه پر کردن آن ها اطلاع نداشته باشید، به طور قطع دیگر راهی برای ثبت برند در کشور مقصد نخواهید داشت. به ازای هر بار که مدارک شما یا برند مدنظرتان برگشت می خورد، از اعتبار شرکت شما کاسته خواهد شد.

خلاصه ای از ثبت برند در سامانه به صورت اینترنتی

بدین منظور ابتدا لازم است برند خود را در سامانه مربوط با نام اداره مالکیت معنوی به ثبت برسانید. این سامانه به نشانی http://iripo.ssaa.ir برای کسانی طراحی شده است که قصد ثبت برند خود را دارند و امکان مراجعه به صورت حضوری برای آن‌ها وجود نخواهد داشت. بدین طریق بدون حضور در اداره مرتبط با ثبت برند، کار خود را انجام می ‌دهند.

زمانی که از این راه برای ثبت برند تجاری خود اقدام می ‌کنید، بایستی تمامی درخواست ‌های خود را از این راه انجام دهید. به عنوان مثال اگر می ‌خواهید نتیجه ثبت برند خود را بدانید، کافیست به قسمتی در سامانه که مربوط به پیگیری ثبت برند است و برای همین کار طراحی شده است، مراجعه کنید. همچنین مواردی که لازم است درباره اظهارنامه بیان شود، از طریق سامانه و در بخش به ثبت رساندن درخواست صورت می گیرد.

در زمینه ثبت برند باید پس از ورود به سامانه وارد بخش ثبت نام شوید. سپس مراحل لازم برای این کار را به تدریج طی کنید. برای آنکه کار ثبت در سامانه با تاخیر روبه‌ رو نشود، بهتر است تمامی مدارک مهم و موردنیاز برای ثبت برند را از پیش آماده کرده باشید. در این صورت دیگر هرگز در کارهای شما گرهی نخواهد افتاد. البته باید یادآور شویم که اسکن مدارک را در دست داشته باشید. زیرا شما قصد ثبت برند به صورت غیرحضوری را دارید و برای ثبت باید مدارکی ارائه شود که از طریق اسکن انجام خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *